30 Nis 2015

ALASKA'DA HAYATTA KALMAK

İçinizde mutlaka vardır belgesel izlemeyi seven birileri. Ben de bayılıyorum, belgeseller sayesinde Dünya'nın yeni yerlerini keşfetmeyi, hayvanların dilini öğrenmeyi, gizli şeylerin açığa çıkmasına tanıklık etmeyi. Mumyalar, dinazorlar, yıldızlar, şifreli sanatlar, hayvanlar alemi derken normal kanallara geçiş yapamıyorum bir türlü.

Özellikle bu kanallarda, asıl amacın dayanıklılık ve yaşam mücadelesi olan yarışma programları izlemeye bayılıyorum. National Geographic kanalında yayınlanan ''Alaska'da hayatta kalmak'' isimli  Dünya'nın en zor yarışmalarından birini izlemek bana zevk veriyor. Yalnız bu macera programı bizdeki 'Maceracı' gibi köylere gidip insanların 1 haftalık yemeğini bir oturuşta bitirmek gibi bir şey değil. Bu yarışmada insanlar yiyeceklerini avlanarak ve bitki toplayarak buluyorlar.

Alaska'da hayatta kalmak! Birbirinden cesur ve azimli 12 kişi, 3'er kişilik ekiplere ayrılıyor ve zorlu bir mücadeleye girişerek her türlü aksilik ve doğa olayına göğüs gerip bitiş yerine varmaya çalışıyorlar. Dayanıklı Atletler, Askerler, Alaskalılar ve Kıta Amerikası adında 4 ekip. Her bir etap 60 saat sürüyor ve ekipler sadece yanlarına aldıkları ekipmanlarla yola çıkıyorlar. Bu ekipmanları gözünüzde büyütmeyin çünkü genelde yanlarında ip, bıçak gibi küçük aletler oluyor. Fakat onlar gerçekten yetenekliler ve bu ekipmanlarla kendilerine yetecek yiyecek, barınak ve zorlu yüzey geçişlerini tamamlıyorlar. Bir bölümde yarışmacının biri termosunun bir kısmını kesip bıçakla delikler açarak küçük bir tüpe benzeyen sıcak yemek yemelerini sağlayacak bir şey yapmıştı.


Her bir ekip bitiş bayrağını göğüslemek için kendi rotalarını çiziyorlar. Bu rotalar şimdiye kadar izlediğim bölümlerde bazen ayı patikası oldu ve ayılarla karşılaştılar, bazen derin yamaçlı nehir kenarları oldu, bazen dipsiz uçurumlar bazen de ölümcül dalgaların arasında kanoyla gitmek. Düşünsenize buz gibi soğuk suda kanoyla gidiyorsunuz ve dalgalarla devrilip suya düşüyorsunuz. Ama varış yerine ulaşmak için devam etmek zorundasınız. Hastalanmak bile ilerlemeye engel değil.


Bu yarışmayı izledikten sonra survivor adlı yarışmayı izleyen varsa yüzüne bakacağını sanmıyorum. İnsan eliyle oluşturulmuş engellerle macera yaşadığını sananlar yerine, gerçekten doğayla yüzleşip hayatta kalmaya çalışan insanları izlemek nefes kesici.

Aramızda kalsın benin favori ekibim dayanıklı atletleri:)

2 yorum:

  1. Bizim evde belgesel çok izlenir ama hiç bu programa denk gelmedim ben.sanırım uzayla ilgili belgesellerindaha çok izledigim icin kaçırmıs olabilirim.rastlarsam izlerim guzel bir belgesel programina benziyor.

    YanıtlaSil
  2. Bayılırım belgesel seyretmeye ve Alaska gitmek istediğim yerlerden biri kesinlikle :)

    YanıtlaSil