9 Nis 2015

HAVADAN BİLE HAFİF

Dünya'nın en hafif materyali üretildi.

Ben belgesel meraklısıyımdır. Hayvanlar alemi yerine gizemli olayları izlemek, uzayla ilgili yeni bilgileri öğrenmek, gezegenimizin hala varlığını sürdürdüğü sırlarının ortaya çıkarılmasını takip etmek benim en büyük tutkum.
Bu ilgimle son gelişmeler neler diye bakarken yeni üretilen bu tüyden bile hafif materyalle karşılaştım: Grafen Aerojel.
Aerojel: Bir jel içerisindeki sıvı bileşeni hava ile değiştirilmiş olan katı maddeye verdikleri addır.
2,5 kiloluk bir tuğlayı taşıyan 2 gram ağırlığındaki aerojel parçası

İşte bu Aerojel'den yola çıkarak Çinli Bilim Adamları Dünya'nın en hafif materyali Grafen Aerojeli üretti. Düşünün kütlesi sadece havanın 6da 1i kadar. Asıl üretilme amacı petrol sızıntılarıyla mücadele etmek.


Bir çiçeğin yapraklarını bükmeyecek kadar hafif olan bu madde bir o kadar da elastik ve dayanıklı. Öyle ki bu madde sıkıldığı zaman genleşiyor, yüzeye çarpınca sekiyor. Madde kendi ağırlığının 900 katı petrol emebiliyor ve de çok hızlı bir şekilde. Diğer özellikleri arasında enerji depolama yalıtımı ve ses dalgalarını emme bulunuyor.

Sizce de müthiş bir buluş değil mi??5 yorum:

 1. Cok sasırtıcı mermer ağırlıgında görünüyor halbuki :) degisik bulusları hep senden ogrenecegiz sanırım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Elimden geldiğince değişik bulduğum şeyleri sizinle paylaşmaya çalışıyorum :)

   Sil
 2. Geleceğin teknolojileri maksimum küçüklük ve maksimum hafiflik üzerine inşa olacak gibi...Nano teknoloji öncülüğünde bilimde çok büyük çığırlar açılacak. Ama hangi insanlıkla...?! O da gelişir umarım...

  YanıtlaSil
 3. Çok enteresan güzel buluşmuş teşekkürler paylaşım için :) Benim sayfama da beklerim :)

  YanıtlaSil