3 Kas 2015

ÖLÜMDEN SONRA YAŞAM

İnsan yıldız tozundan ibaret!

13,8 milyar yıl önce henüz zaman ve madde kavramı yokken çok yüksek yoğunluk ve sıcaklıktan dolayı büyük bir patlama oldu ve bugünün bilinen bütün her şeyin temeli atıldı aslında. Yani kanıtlanmamış olsa da fizikçilerin çoğu gerçek kanıta yakın bulgular  ile bu teoriyi özümsemekte.

Patlamayla beraber bazı elementlerin açığa çıkması ve bizim sınırlarımızı zorlayan bir zaman boyunca yoğurulmalarıyla birlikte ilk yıldızlar oluştu. Bunlar o kadar yoğun, büyük ve sıcaklardı ki hızlı yaşayıp genç öldüler demek onlar için uygun bir söz. Fakat küçük kütleli yıldızların hala evrende dolaşıyor olma ihtimalleri var.

Bir yıldız yeterince büyüdüğünde ve artık çekirdeğindeki sıcaklık ile dış kabuğunun soğukluğu arasında sancılar çekmeye başlayıp patladığında, kendi içinde bulunan katmanlarını ve elementlerini uzayın uzak köşelerine fırlatır. Ve yeni bir yıldız oluşmaya başladığında bu tozlar kendine yer bulmuş olur. Bu kısır döngü 13,8 milyar yıldır devam ediyor ve biz de bu yıldızların tozundan bir şeyler kapmış durumdayız.

Dünya bu döngünün parçası olarak küllerden doğdu; doğa, hayvanlar ve bizler bu dünya ve evrenin bir parçası olarak oluştuk, büyüdük, şekillendik.

İnsan-Doğa içiçe. Ayrı düşünülemez.

Yaşamın parçası doğayı o kadar sömürüyoruz, hor kullanıyoruz ki kendi sonumuzu hazırladığımız muhtemel. İşte bu çerçeve de Bios Urn firması bedeni tekrardan doğaya döndürerek 'Ölüm bir kelime, gerçek tek şey hayattır'' diyerek insanı doğaya tekrar kazandırıyor. Ölümü hayatın sonu olarak değil de doğa da bir şeylerin başlangıcı olarak adlandırıyor.

Bunu nasıl yapıyor derseniz, biyobozunur (geri dönüşebilir) materyallerden üretilen ve kişiyi ölümünden sonra bir fidana dönüştüren cenaze vazolarını piyasaya çıkarmasıyla. 2 kapsülden oluşan vazo; tohumun saklandığı bir bölüm ve alındıktan sonra ölen kişinin küllerinin koyulacağı ikinci bir katmandan oluşuyor. İstenilen yere vazonun gömülmesiyle bir kaç hafta da fidanınız büyümeye başlıyor.


Bios Urn 2 katmanlı vazo

Dini inançlarımız gereği cenazelerimizi gömüyor olsakta böyle bir fikir benim tarafımdan hoş karşılandı.

7 yorum:

 1. Ben de bu fikri çok sevdim hayata tekrar dogmak gibi bir şey bu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Güzel söyledin :) Hayata tekrar doğmak :)

   Sil
 2. Harika bir anlatım. Çok teşekkürler

  YanıtlaSil
 3. Entresan. Bilmiyorum ciddi düşündüğüm zaman da kabullenebilirmiyim.

  YanıtlaSil