20 Kas 2017

DEJAVU

Önceden Görmek. Fransızca bir kelime olan Dejavu'nun o dilde ki açıklaması bu şekilde.

Hayatınızda en az bir kez dahi olsa 'ben bunu daha önce görmüştüm', 'buraya daha önce gelmiştim' ve ya 'bu anı daha önceden yaşamıştım' kelimelerini sarf etmiş olma ihtimaliniz çok fazla. Bana da senede bir kaç kere olan bir durum.Araştırmalar ortaya çıkarıyor ki, insanların en az %50'si hayatlarında bir kere dejavu hissini yaşıyor.

Aslında yine araştırmalar diyor ki bir gözün o anda diğer gözden daha önce görüntüyü iletmesinden dolayı kaynaklanan yaşanmışlık hissi. Ya da beynin sağ lobu ile sol lobu arasındaki mili saniyeden bile az bir farkla görüntüyü işlemelerinden kaynaklanan bir his diye açıklanmaya çalışılıyor.

Sicim teorisini hiç duydunuz mu? Atom altı parçacıkların sicim şeklin de olduğunu, yok edilemediklerini ve titreşerek bir kütleye ulaştıklarını varsayar. Bu teoriyle birleştirirsek, farklı evrenler mevcut ve bu evrenlerde bizim vücut bulmuş başka hallerimiz var. Bazıları işte bu teoriyi dejavuyla desteklemeye çalışıyorlar. Yani etrafımızda kulağın bile algılayamadığı sesler ve fark edemediğimiz ışık dalgaları mevcutken (yani daha etrafımızda olup biten bazı şeylerin farkında bile değiliz) neden orada yaşadıklarımız bize etki ediyor olmasın düşüncesindeler. Yani etrafımızda fark etmediğimiz bu titreşimler aracılığıyla bize bir nevi uyarı sinyalleri gönderiyor olabilirler.

Veya bizim burada hayatlarımız hakkında seçimler yapıyor olmamız ve seçemediğimiz için aklımızın bir köşesinde kalan diğer şıklar belki de diğer evrende seçiliyorlar. Bir söz vardı 'Kuantum evreninde ne zaman bir seçim yapılsa bir evren daha doğar.'

Benim önceden sürekli gördüğüm bir rüya vardı. Site tarzında apartmanlar ve bu apartmanlardan birinin arka bahçesindeydim. Çitlerle çevriliydi her yer gidecek bir yer yoktu fakat ben gitmeye çalışıyordum. Sürekli bu rüyayı gördüm. Belki bir kaç sene içinde 10-15 defa. Ben öyle bir yerde hiç bulunmadım ve sonradan da öyle bir yere hiç rastlamadım. Bunun sicim teorisindeki paralel evrenlerde yaşayan yansımamla bir ilişkisi olabilir mi?

Tüm bunların içine fazlaca girince, düşününce aslında bazı şeyler o kadar uzak veya saçma gelmemeye başlıyor sanki.

Ne olursa olsun. Paralel evren, kendi yansımamız falan filan. Bunlar olmasa bile; orada bir yerler de vücut bulmuş ruhlar, farklı yaşam formları olduğu inancındayım ve de umarım bir gün bunları görme şansım olur.

15 yorum:

 1. Beynin fantastik maceralarla ilgili yönelimi. Bu ara bende çok dejavu yaşıyorum. :(
  Teori konusunda yabancıyım, parasosyal bir durumda olabilir bu rüya katmanları.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir ara ben acaba eğer reenkarnasyon varsa eski yaşantımızla ilgili şeyleri mi hatırlıyoruz diye düşünürdüm. Tabi ki bilime dayalı şeyler değil bunlar :)

   Sil
  2. Rüyalar insanların genleriyle alakalı olduğunu duymuştum. Misal bir insan ağaçtan düşerken uyanırsa bunun geçmişte atalarının bu olayı yaşadığını bize de hallenme olduğunu okumuştum. Ama doğru mudur bilmem. :)

   Sil
  3. Bak ben bunu daha önce duymamıştım (Nasıl duymam nasıl. Kafamı bir yerlere vuruyorum) Enteresan geldi. Araştıracağım :)

   Sil
 2. heey sicim ve rüyan ne ilginçtiiii :)

  YanıtlaSil
 3. baksaaaanaaa biii son yazımaaa :)

  YanıtlaSil
 4. Ben yaklaşık 2-3 yıldır rüya görmüyorum. Görürsem gördüklerim gerçek hayatta gerçekleşiyor. Peki buna ne dersin?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana çok ilginç geliyor rüyaları çıkan insanlar. Benim ki çağrışım bile yapmıyor da. En son su formuna dönüşen uzaylılarla lazer tabancası ile savaşıyordum :D

   Sil
 5. Sevgili Deep Tone'un ''BLOGLARDAN SEÇMELER'' yazısı üstüne gelip bir merhaba demek istedim...
  https://yesimlehertelden.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 6. Deeptone'dan geldim iyiki gelmişim.
  Mantıklı bir fikir,ben çoklu evrenler teorisine inanıyorum aslında,neden olmasın ki?Dejavu da bu yüzden oluyor olabilir.
  Hmm,acaba diğer evrenlerdeki Ayseller şu an ne yapıyor? :D
  Buraya sık sık geleceğim,bana da beklerim ^_^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Yani uzay akıl almaz ölçüde büyük ve sonsuz. Eminim ki tahmin bile yürütemediğimiz olaylar yaşanıyor oralarda bir yerlerde :)

   Sil
 7. Fransızca adıyla alıp Türkçeye geçirdiğimiz Déjà vu'nün bence en enteresan kısmı uyku ile olan tanımlanamaz benzerliği. Bilimsel olarak hala tam olarak neden uyuduğumuz açıklanamıyor tıpkı Déjà vu gibi. Haliyle içten içe gördüğümüz rüyalar veya rüya kırıntıları bir ilgisi olabilir mi diye kıllanmadan geçemiyorum :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsanoğlu bazı şeylere ne kadar cevap bulsa da, bir o kadar da cevabını bilmediği bir sürü yeni şey ile karşılaşıyor :)

   Sil