29 Ara 2017

GANGLİON KİSTİ


Bundan yaklaşık 2,5 yıl önce arkadaşlarımla buluşmuştum. Elimi atmışım koltuğun arkasına sallandırıyorum dikkatimi ufak bir şişlik çekti. Tam el bileğimin ortasında. Normalde asla belli olmayan, ya da varlığını bana çeşitli ağrılarla belli etmeyen bir şeydi. Üzerinde durmadım.


Çok küçük, sadece elimi aşağıya doğru büktüğümde belli olan, sert, bastırdığımda dahi ağrı yapmayan bir şeydi.

2,5 yıl mazimiz oldu kendisiyle.

Bir süre sonunda büyümeye ve ağrı yapma başladı.

Koluma kadar yükselen ağrı parmaklarımı da etkilemeye başladı. Akşama kadar klavyede işim var. Akşam da evime gider oradan spora salonuna geçerim. Haliyle ağırlık kaldırıp bileğime yük bindiriyorum. Bunların etkisiyle muhtemelen büyüdü.

Ankara Numune Hastanesi El cerrahisi bölümüne gittim bunun için. Ortopedi bölümü de bakıyor bu tür şikayetlere. Ganglion kisti olduğunu öğrendim. Eklem sıvısının dolu olduğu bir kist. Çoğu zaman patlayıp kendiliğinden dağılabiliyormuş. Zararsız bir şey. Ağrı yapmıyorsa önemsenmiyor bile. Ben de önemsememiştim.

Ağrım olduğunu söyleyince doktor ameliyat tarihi verdi. O kadar çok ağrı çekiyordum ki kabul ettim. 3 hafta sonrasına günümü aldım.

Lokal anestezi olarak yapılacaktı ameliyat. Bazen çok heyecanlananlar oluyormuş onlar için uyutarak yapabiliyorlarmış.

Hastane 1 günlük yatış verdi fakat yatırmadılar. Ameliyat için gerekliydi sadece. Ertesi gün gidip sabah 7,30 da yatış yaptım.

Öğlen kolumu omuzumdan uyuşturarak ameliyatımı yaptılar.


1 hafta yarım alçıda kaldı. Daha sonra kontrole gittim ve onu çıkarıp yerine sadece bandaj yaptılar. Parmaklarım bayağı mor olmuştu. Sordum doktora onlar normal dendi. Kılcal damarlardaki minik kanamalardan oluyormuş.

20 gün raporluydum 3-4 günde bir kendim kuru pansuman yaptım. Bu kadar uzun sürmesinin nedeni normal dikiş değil de; iç dikiş yapılıp üzerinin deri yapıştırıcısıyla yapıştırılmasından dolayı.

20 gün su değdirmedim. Banyo yaparken streç film ile kapatıp yaptım.Şimdi her şey çok rahat. Ufacık bir çizik duruyor. O da zamanla solacak ve bileğin katlanma bölgesi gibi duracak.

Elimin üzerinde, kesiğe yakın yerlerde yer yer uyuşukluk ve sızlanma oluyordu. Onlar da normalmiş. Kesik açılınca sinirlerin kenara çekilerek işlem yapılmasından dolayıymış. Sinirler çabuk küsüyor demişti doktor. Ama korkmayın 2-3 aya kadar hepsi geçer dedi. 2 aydan itibaren sızı falan kalmadı bende. Sadece ameliyatı olalı 7 ay olmasına rağmen elimin üstünde hala hassasiyet var.

Bu tür bir kisti olan pek çok kişi var. Aldırıp aldırmamakta kararsızlar. İşte onlar için yazdım ben bu yazıyı.

Tavsiyem: Eğer ağrınız yok ve yeterince büyük değilse, yani estetik açısından da sizi rahatsız etmiyorsa boşuna bıçak altına yatmayın. Küçükte olsa sonuçta ameliyat ve bir süre işlerinizi sekteye uğratıyor. Fakat gerçekten benim gibi çok ağrı çekiyorsanız uzatmanızı istemem. En azından 2-3 hafta daha çekersiniz sonrasında rahatlarsınız.

 Diğer bileğin kadar rahat kullanabiliyor musun diye soracak olursanız; 2,5 aydan itibaren bileğimi eski hali gibi kullanabildim.Ameliyattan 7 ay sonra

Sağlıklı günler dilerim.22 yorum:

 1. geçmiş olsun canım aynı kist benim de sağ bilek içi sağ tarfta var misket büyüklüğünde bazen ağrı yapıyor bazen de hiç yapmıyor anlamadım o yüzden bekliyorum. hep klavye mouse dan oluyor işte bence.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Enteresanı benim sol elimde çıktı ve ben sağlak bir insanım :)

   Sil
 2. Çok geçmiş olsun. Annemde de vardı aldırdı ama çok ağrı çekiyor şuan. İlk gittiğinde galiba şırıngayla çektiler bir daha çıkınca aldılar ama pişman.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Annene de geçmiş olsun. Yeni mi oldu? İlk zamanlar hareket ettirmek biraz zor oluyor evet bayağı ağrı yapıyor ne yazıkki. Sonuçta bu kistin sapı kemiklerin arasında oluyormuş oradan çıkardıklarından hareket kısıtlılığı oluyor.

   Sil
  2. Teşekkür ederim. Şöyle bir ya da ikinci yılı şuanda arada sancı, ağrı falan yapıyor. Bazen sarıyor kolunu galiba ameliyat şekliyle alakalı ya da yanlış tedavi mi bilemiyorum. Bir daha gösterecez doktora.

   Sil
  3. Tekrar geçmiş olsun. Gösterin tabii ki mutlaka ne olur ne olmaz. Benim ağrılarım yok geçti gitti.

   Sil
  4. Bakalım randevu aldılar zaten görecez. Bir kez daha geçmiş olsun. :)

   Sil
 3. ilk defa duydum,çok ilginç bir rahatsızlıkmış..çok geçmiş olsun..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Zararsız bir şey neyseki :)

   Sil
 4. bundan eşimin bacağında da vardı, agrı yok diye aynen hiç umursamadık şuan ne durumdadır bilmiyorum. Herkesde olabilecek birşey demekki. Çok geçmiş olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Evet herkeste çıkabilen bir şey bu. Neyseki zararlı bir durum değil. En azından ağrı yapmaya başlayana kadar :) Eşinize de geçmiş olsun.

   Sil
 5. Çok geçmiş oldun aynı şey dedemde ve amcamda da vardı. İkisi de senin bahsettiğin gibi oldu. Ve ameliyat oldular hiçbirşey kalmadı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Onlara da çok geçmiş olsun o halde. Korkulacak türden bir şişlik olmadığı için şanslıyız :)

   Sil
 6. Geçmiş olsun.. Acil şifalar dilerim..

  YanıtlaSil
 7. Tesadüfen gördüm geçmiş olsun benim sol ayak üstünde çıktı 2.5 cm lik olmuş. Şırıngayla çektiler. Daha yeni bugün �� 07.11.2018 şu an bandajlı. Buz tedavisi yapıyorum. Inşallah geçecek.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size de çok geçmiş olsun. Şırınga ile çekimden sonra da tekrar toplayabiliyormuş kapsül içeride olduğu için. Umarım öyle bir şey ile karşılaşmazsınız. İyi günler dilerim :)

   Sil