26 Nis 2015

MİLYON YILLIK TAŞ BEBEK

Düşünün! Ya insanlık tarihi bildiğimizden de eski tarihe dayanıyorsa. Hani derler ya Dünya 7 kere dolmuş boşalmış diye. Gerçek olabilir mi? Belki de her seferinde, o kadar sapkınlıklara yöneldik ki baştan başlamak zorunda kaldık.

1889 yılında Nampo'da yapılan kazılarda belki insanlık tarihinin baştan yazılmasına sebep olacak bir taş bebek bulundu. Bunun sebebi ise yerin 97,6 metre (320 feet) altında bulunmuş olması. Homo Sapienlerin yaşadığı döneme denk gelen zamanın çok çok altlarında bir yerde. Bebeğin bulunduğu derinlik yüzünden bilim adamları, hangi tarihi konuma yerleştirecekleri konusunda zora düştüler. Çünkü bu derinlik jeolojik takvime göre çok eskilere dayanıyor, yani insanlık tarihinden 2 milyon yıl önceye! Bilinen insanlık tarihi 200 bin yıl öncesine dayandığını varsayarsak ortada gerçekten çözülmesi gereken ve kafa karıştırıcı bir durum mevcut.Taş Bebeğin biraz ateş gördüğü ve kil-kuvars karışımı olduğu biliniyor.  Arkeologların düşündükleri başka bir konu ise üzerinde bulunan geometrik şekillerden dolayı figürün ilk yapıldığında üstünde değerli taşlardan süslemeler olduğu yönünde.Konusunda uzman kişilere göre bu bebek; amatör veya çocuk işi değil, dönemin usta ellerinden yapılmış. Bilim Adamlarına göre hiç bir insanımsı canlının yapabileceği bir şey değil. Bebeğin sağ kolu sonradan yapıştırılarak birleştirilmiş.Tabi ki her konuda olduğu gibi bu konuda da çok sayıda tez ortaya atılmış durumda. Kimi uzmanlara göre büyük bir kayadan kopan ve zamanla aşınan bir parça ve bizim beynimizin şekillendirme konusunda iyi olduğundan bebek figüründe gördüğümüz.Ama ateş gördüğü ve bir kolunun sonradan yapıştırılmış olduğu ortaya çıktıktan sonra bu tez çürümüş olsa gerek. Bir diğer tez ise bebeğin yerde oluşan çatlaklardan ilerleyerek o kadar derinliğe inmiş olabileceği.

Ne olursa olsun bu bebek insanlık tarihini sorgulatıyor. Yeni haberler öğrendikçe benim gibi meraklı olanlarınız varsa sizinle paylaşmaktan mutlu olurum.

İçeriğin aslı için Buraya Tıklayınız.


7 yorum:

 1. Wow çok ilginç.Çok ince bir şey değilki catlaklardan insin hadi indi bu kadar yerin altına inebilecegini sanmıyorum.

  YanıtlaSil
 2. Çok ilginç...Cok faydali bi paylasim olmus cok tesekkurler sayenizde yeni bisey ogrendim ;)
  Blogum da blog kesif etkinligi var bi göz atmak isterseniz beklerim efendim.Sevgiler ✌❤

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Vallahi bloglarda sıkıntı var bi tıklayabilsem gelcem sayfana da :)

   Sil
 3. Gerçekten ilgiyle okudum canım ellerine sağlık:))

  YanıtlaSil
 4. Çok ilginç... Paylaşımlarına bayılıyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Çok mutlu ettin bu yorumunla :)

   Sil