8 Nis 2015

SEÇİMLERDE CEP TELEFONUNDAN OY KULLANILABİLECEK

Mobil oy kullanımı

Havelsan Mühendisleri Cep telefonlarından yerel seçimler, genel seçimler ya da referandumlarda oy kullanabilmeyi sağlayan bir sistem üzerinde çalışıyorlarmış.
Havelsan Yargı, Sağlık ve Enerji Programı Müdürü Eray Kılıç; Türkiye'den daha kalabalık ve eğitim seviyesi daha düşük ülkelerde bile mobil oy kullanımının olduğunu ve eğer siyasi irade isterse bunu 1 yıl içinde hayata geçirebileceklerinin açıklamasını yapmış. Konuyla ilgili ilk taslaklar hazırmış ve istenirse SEÇSİS'e entegre edilebilirmiş.

Bence bu tür bir uygulama bizim ülkemiz için henüz erken. Zira her seçimde oyların çalınması ve ya çöpe atılması gibi iddialar ortada geziyor.Oylarına sahip çıkmak için okullarda insanlar sandık nöbeti tutuyor. Bu durumlarda bu kadar yaygara koparken mobilden ve ya bilgisayardan kullanılan oylara ve çıkan sonuca güvenilir bakılacağını düşünmüyorum. Şimdiden görür gibiyim telefona virüs girmesi türünde iddiaların ortaya atılacağını. Sonuçta dinlenemez denilen telefonların dinlendiği bir ülke burası.

Sizin bu konudaki düşünceleriniz neler olur? Bu sistem oy kullanmayı çoğaltıp, kolaylaştırır mı? Yoksa güven konusunda yetersiz olan ülkemiz için sıkıntılı bir sürecin başlangıcı mı?

4 yorum:

 1. Kesinlikle sıkıntılı bir süreç olur bu dönemde yapılmamalı en azından.

  YanıtlaSil
 2. Bu sistemde hile yapılması daha zor. Yanlış sayılan, başkasına aktarılan oyların olma durumu da az gerçekleşiyor. Hem de net sonuçlar takip edilebiliyor. Tek bir yerden direk bakacakları için farklı haber ajansları farklı sonuçlar belirtme durumu da yok. Seçim biter bitmez sonuç belli olabilir. Bence getirilmeli.

  YanıtlaSil
 3. Bence bu sistem getirilmeli .Paylaşım için teşekkürler :)

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel olur diye düşünüyorum. Diğer yöntemde hile vb. mutlaka oluyor belki bunda biraz daha azalır veya olamaz diye düşünüyorum. Olursa saatlerce kuyruk bekleyip zaman harcayıp oy kullanmak zorunda kalmayız..

  YanıtlaSil