18 Kas 2017

İZMİR - ŞİRİNCE -SELÇUK - EFES

Sanırım yaz tatilimin çokta istediğim gibi geçmemesinden kış gelmeden ufak bir gezi daha yaptım. Aslında bu tamamen arkadaşımın fikriydi.

Gidelim mi? dedi.
Gidelim. dedim.Hafta sonu için planladığımız bu kısa tatili, ben 2 gün önce giderek biraz uzattım. Amacım kuzenlerimle de biraz vakit geçirmekti.

İzmir'e daha önce 3-4 kere gittim. Çok gezmedim ama. Tramvay yolu yaptıklarından çoğu yer inşaat gibiydi.Kuzenimle kemeraltında gezerken bir ses işittim: Burçak Hanım!
Başka bir şehirdeki kalabalık bir çarşıda ismimi duymak çok şaşırtıcıydı. Neredeyse en son 15 yıl önce yüz yüze görüştüğüm ilkokul arkadaşım karşımda duruyordu. Tabii ki telefonda ve sosyal medya hesaplarımızdan görüşüyorduk fakat türlü aksiliklerden bir araya gelememiştik.

Tolgacım bir gün bu yazıyı okursan seni gördüğüme çok sevindiğimi bil. İlkokuldayken de seninle konuşmayı çok severdim, hala da konuşmaya devam etmeyi istediğim özel insanlardansın. :) Farklı bir planım olduğumdan yine vakit geçiremedik fakat azimliyiz bir sonraki sefer kesinlikle vakit geçireceğiz :)

Cumartesi günü önce sahilde gezdim. Balık tutanlara imrendim. Bir dahakine olta olmasa da ben de misina alıp tutmak istiyorum. Sonra da alsancak izbanda yol arkadaşımı bekledim.


Şirinceye gitmeye karar verdik. Önce İzbanla Tepeköy'e gittik. Aktarma saati gelene kadar etrafta dolaştık. Çocuklar bizi sırt çantalarımızla görünce otostop ile gezen gezgincilerden misiniz diye soruyorlardı. Gidip bir kahvenin bahçesine oturduk. Çayımızı içtik. Kedilerle ilgilendik.

Sanırım bu gezi de on yüz milyon tane kedi-köpek sevdim. Ki normalde ben pek kedi seven biri değilimdir. Ama onlar bize yanaştıkça geri gidemedim. (Hem kedicilik kazanacakmış öyle dedi bana)

Şirince'ye gittiğimizde ilk işimiz kalacak yeri ayarlamak oldu. Çantaları bırakıp rahat gezebildik. Kalabileceğiniz bir çok pansiyon var. Grup olarak giderseniz de pansiyonlara bağlı evler. Yazın kalabalık zamanda gidecekseniz önceden yer ayırtmanızı tavsiye ederim. Biz gittiğimiz de aşırı yoğunluk yoktu o yüzden kalacak yeri hemen ayarlayabildik.

Yazın gittiğimde izdiham derecesinde olan kalabalık artık azalmıştı. Sokakları tabiki dar, el işi emeklerini satan teyzeler, evini pansiyona dönüştürmüş köy sakinleri, yeşilin tonlarında ve kasım ayının vermiş olduğu hüznü yansıtmaya başlayan kahverengiye, sarıya dönmüş yapraklar.. Hepsi de çok güzeldi. İnsanları güler yüzlü.

Şirinceye gittiğinizde illa şuraya gitmeniz gerekir diyeceğim bir yer yok. Zaten gidince her yeri geziyorsunuz. Ama bir şeyler söylemem gerekirse; papazın mahzeni var. Üst taraf hediyelik eşyaların satıldığı bir yer. Altta mahzen bulunuyor. Koyu ışıklandırmanın yapıldığı yer de şarapları tadabiliyorsunuz.Aslında şirincenin her yerinde şarap tadabiliyorsunuz :) Eğer alkol tüketme konusunda soğuk değilseniz şarap almadan da sarhoş olabilecek derecede diyebilirim (Şaraptan ne derecede sarhoş olabilirseniz :) )Mahzenin hemen dışında gerçek meyvelerden dondurma yapılıyor. Bir kap 10 TL. Aslında fikir çok güzel ve her yerde bulamayacağınız bir şey. Fakat tadı biraz yavan kaldı bence. Yani pek tatlı değil. Nutella sevenler onu da ekleterek daha tatlı bir tada ulaşabilirler. Mahzenin ilerisinde bir çeşme var. İçinde de bir sürü bozuk para. Eveet doğru tahmin.. Ticari zeka ile yapılmış dilek havuzu :) Hea ben de para attım yani onu da söylemek isterim. Çeşmenin yanında küçük bir kilise var. Ziyarete açık.Eğer at sürmek isterseniz sanırım bir yer varmış bu konuda yardımcı olan fakat bizim zaman kısıtlı olunca başta heveslensek de sonradan uzak durduk.

Kaldığımız yerin kendisine ait restoranında akşama rezervasyonumuz vardı. Uzun zamandır soba ile ısınmamıştım. Gündüz sıcak olsa da akşamın verdiği soğukluğu soba ateşinde yok ettik. Çok bağırmadan yapılan canlı müzik tam kıvamındaydı. Bir de 1 şişe açtırdığımız şarabımız vardı. İçtik, sohbet ettik.. Saate baktığımızda daha 21:00 olmamıştı. Zaman durmuş gibiydi. Durmuştu da biz o anı yaşamaya devam ediyorduk sanki.

Kalacak yerimizdeki şömineyi yaktırdık. Ben hayatımda o kadar güzel bir an hatırlamıyorum. Çok ciddiyim. Tekli koltuğa oturmuş ayaklarımı uzatmışım. Üzerimde pijamalar. Elimde şarap kadehim.  Fonda çalan klasik güzel melodiler. Ortamı sadece ateş aydınlatıp, ısıtıyor. Başımı koltuğun kenarına yaslamışım. O anın verdiği hazzı hiç bir zaman unutmayacağım...Ertesi gün uyandım ve camdan dışarı baktım. Güneşin doğuşu tam görünüyordu ve izledim. Dedim ki: her gün bu manzaraya uyanmak ister miydim? Evet isterdim. En azından o an ki duygum öyleydi.Kahvaltımızı yapıp oradan ayrıldık.
Selçuk'a geldik. Selçuk çalışkan bir yer.. Giderken gördüğümüz kaleye çıktık. Kale geniş bir çevreye yayılmış ve bazı yerleri güzel korunmuştu. Giriş ücreti müze kartınız yok ise 10 TL. Kalenin en yüksek yerinde kilise kalıntıları bulunmakta. Ama buranın içerisi adeta sokaktaki herhangi bir binanın bahçesinin duvarıymış gibi yazılarla dolu. İnsanlar isimlerini kazımışlar. Keza alandaki kaktüslerde de isimler vardı. Ne doğaya ne de tarihe saygı kalmış. Kale de restorasyon çalışmaları devam ediyordu. Eksik olan şeylerden biri de yeterince açıklayıcı yazı bulunmamasıydı. Hani geziyorum fakat bu gördüğüm şey nedir, ne zamana aittir, ne için kullanılmıştır. Aklımda soru işaretleriyle ayrıldım. Gördüğüm şeylerin ne olduğunu bilmemek hoş değil.

Kaleden çıkınca sağ taraftan devam edin aşağıda İsabey Camii yer alıyor. Dış tarafı bile yeterince güzel görünüyordu. İçinde hani öyle gezecek bir şey yok tabi ki ama 1375 yılında yapılan ve Efes ile Artemis tapınaklarından getirilen mimari objelerle, sütunlarla süslenen, çoğu yeri mermer olan bir tarihi camii.
Çıkışta efes müzesine ilerlerken mandalina bahçesine denk geldik :) Nedense çok mutlu etti burası beni. Yol arkadaşımla girip bir kaç tane yedik. Sahibi yoktu sanırım ama varsa da helal etsin hakkını. Bahçeden çıkınca bir dedeyle karşılaştık. Bankta dinleniyordu. Biraz sohbet ettik sonra da müzenin yolunu tuttuk. Müze gayet güzeldi ve sergilenen eserler bol miktardaydı. Bir kadın olarak o altın kolye ve takılara bayıldım. Sergilenen her ürünün el işçiliği mükemmeldi. Şimdi artık görsellikten çok faydaya bakıldığından iyi eserler çıkmadığını düşünmekteyim. O müze de gördüklerim tam bir görsellik harikalarıydı. Müzeye giriş 10 TL.


Sonraki durağımız EFES oldu. Bizim güzergahımızı izleyecek olanlar olursa müzeden çıkınca sol tarafta garaj var oradan pamucak dolmuşlarına binebilirler. Efes'e gidince kapıdan sadece tiyatro kısmı görünüyor. Giriş ücreti 40 TL. Bu ücret çok değil mi diye düşünmüşlüğüm var. Ama öyle değil arkadaşlar.. İçerisi çok büyük ve gezilecek bir yer. Tiyatro bölümünün akustiği açık hava olmasına rağmen çok güzeldi. Bolca tarihi sütun, Meryem kilisesi de tiyatronun ilerisinde bulunmakta.Gezinin sonunda otostop ile tekrar Selçuk merkeze döndük ve de mandalina ağaçlarıyla dolu sokaklarından İzban'a gidip havaalanına doğru yola çıktık. Her yer mandalina ağaçlarıyla süslü. Biraz toplamadığıma pişman oldum :)

Bunlar da bonus:

Hani dedim ya on yüz milyon tane kedi-köpek sevdim diye, bunlar da bazıları :)


26 yorum:

 1. heeey maşallah ne güzel geziymiş ne de dolu. şirince selçuk efes. çok tatliş fotolar. bu yazıyı koycam bloguma bikaç gün sonra. ne güzel işte boş bırakma bak burayı ne keyifli yazıyon ki seeen :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) samimiyetin beni çok mutlu etti :)

   Sil
 2. Güzel geçen günler. :))) Fotolar çok hoş, gezilerin, keyiflerin bol olsun.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim atmaca :) amin.. Umarım bol gezili ve mutlu günlerimiz olur.

   Sil
 3. Ne güzel bir kaçamak olmuş, anılarım canlandı :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. En güzeli de böyle güzel günlerin anılarının taze kalması :)

   Sil
 4. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 5. O resimler :) Herşeyiyle süper

  YanıtlaSil
 6. Çok sevdiğim yerlerden birisi. Ne güzel anlatmışsınız. Yüreğinize sağlık.

  YanıtlaSil
 7. Çok güzel anlatmışsınız. Deep' in yazısında gördüm blogunuzu. Bana da beklerim. Şirince2 yi ben de yazmıştım blogumda. http://turgayaksoy.blogspot.com.tr/2016/10/sirince.html

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler... Bloğunuzu keşfetme imkanım oldu :)

   Sil
 8. İzmirli olmama rağmen bir türlü gidemediğim yerler :) İnşallah bu yaz gidebiliriz.Fotoğraflarınız ve anlatımlarınız sayesinde gitmiş kadar oldum gerçi 😇

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Genelde kendi memleketlerimizdeki yerleri pek gezmiyoruz nedense. Elimizin aldındalar nasılsa diye düşünüyoruz sanırım :) Umarım gidip görürsünüz.

   Sil
 9. çok güzel resimler,anlatımınız da çok iyi..izmirin daha gezilecek saklı çok güzel yerleri var..elinize emeğinize sağlık..👍

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim :) 2 güne anca bu kadarını sığdırabildik :)

   Sil
 10. Efes bir dünya mirası,harika bir antik kent..Şirince ise otantik ama çok abartılmayacak bir köy...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Şirince tabiki de çok abartılacak bir yer değil.Ama kalabalık içinde gezmek, sakinlerinin güleryüzlülüğü, ve de rahat rahat şarap içebilmek benim için güzeldi :)

   Sil
 11. harika bir gezi olmuş canım memleketimi nasılda özlemiştim :) İyi geldi bu yazı:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hasret gidermene bir nebze katkım olduysa ne mutlu bana :)

   Sil
 12. Merhabalar, blogunuzu yeni keşfettim :) çok güzel fotoğraflardan bile hayran kalıyor insan 😍. Bloglarım ilginizi çekerse banada beklerim :)

  YanıtlaSil
 13. Çok görmeyi istediğim bir yer fakat şimdiye kadar nasip olmadı

  YanıtlaSil
 14. Fotograflar çok güzel çıkmış Dondurmaya bayıldım :))

  YanıtlaSil
 15. Bazen böyle kısa tatiller iyi geliyor insana. Fotoğraflar harika bu arada :)

  YanıtlaSil