6 Mar 2018

21 GÜN ŞEKER DETOKSUMUN SONUCU

Merhaba;

Önceki yazımda bahsetmiştim 21 günlük bir şeker diyetine/detoksuna girdiğimi. Bu detoksu 3 gün önce güzel bir şekilde doldurdum fakat aslında farkında olmadan hala devam ediyormuşum.

Beslenme tarzımı değiştireli çok uzun bir zaman olmadı fakat aylardır rafine şekerden, abur cubur gıdalardan, kötü karbonhidratlardan uzak durduğum bir beslenme düzenine geçişim ve bu düzeni kendi hayatıma güzel entegre edişimle beraber bu detoks bana hiç ama hiç zor gelmedi.

Şu an kendimi o kadar mutlu ve sürekli tatlı isteyen iştahımdan uzak hissediyorum ki. Bence özellikle canı sürekli tatlı isteyenler, ailesinde diyabet olanlar, kendisi bu riski taşıyanlar veya sadece sağlık için insan hayatında bir kere böyle bir şeye teşebbüs etmeli ve de azimle sonuçlandırmalı. Son güne gelindiğinde o kadar tatlıdan soğumuş oldum ki detoks için belirlediğim süre bitmesine rağmen bu benim için gerçekten bir alışkanlığa dönüşmüştü bile.

Normalde nasıl beslendiğimden ve bu detoks zamanı nelerden uzak durduğumdan şuradaki yazımda bahsetmiştim. O yüzden tekrar uzatıp yazmayacağım.

Bu 21 gün boyunca kendimle gurur duydum. Normalde en azından kaçırılmayacak fırsatları değerlendirirdim fakat bu sürede kaçmasına izin verdim. 14 şubata denk gelen süremde ofise gelen bonnyfoodlar, makaronlar, anneme sürpriz aldığım pasta, abimin özel getirttiği pestiller, kömeler, annemin yaptığı lokmalar, misafirlikte çayın yanına getirilen süslenmiş tabaklar hepsini başarıyla geçtim.

Şimdi gelelim belki de aklınızdan geçirdiğiniz o soruya: Hiç mi kaçamak yapmadın?

Evet 1 kere yaptım. Ama canım istediğinden değil. Rahmetli Anneannemin ölüm senesiydi 25 şubat. Yemek verip Kur'an okuttuk. Bu yüzden verilen yemeği geri çevirmek olmaz bizde. Onun haricinde de bozacak bir şey yapmadım.

Kilo verip vermediğimi de merak edenler olabilir. Normalde bunu kilo vermek için yapanlar çok fazla ve veriyorlar da. Ama ben aldığım kalori miktarını azaltmadığım için kilo vermedim. Kilom zaten iyi ve de spor yapıyorum o yüzden zayıflamak benim için uygun olmaz, kemik torbasına dönebilirim. Benim istediğim vücut tipi ise: Fit bir vücut.

Eveet bundan sonra bu beslenme şeklini özümsediğime göre sporuma devam ederek istediğim vücut şekline en kısa zamanda ulaşabilirim.


Herkese mutlu ve sağlıklı günler dilerim...

18 yorum:

 1. Tebrik ediyorum denesem başarabilir miyim bilmiyorum ama size bravo

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim. Tereddüt yerine kararlı bir şekilde yaklaşırsanız bence kesinlikle başarırsınız :)

   Sil
 2. Vallahi bravo diyorum, ayakta alkışlıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim, yanaklarım kızardı :)

   Sil
 3. harikasınız gerçekten, tebrikler. nasıl karar verdiniz ve o ilk adımı nasıl attınız? bir türlü motive olamayanlara bir yazı bekliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında instagramda sık görüme çarpmasıyla acaba ben de denesem mi düşüncesi oluştu ve kendi kendimi gaza getirdim desem yeridir :)

   Sil
 4. Bana şart hayatım şeker olmuş :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aayyy nasıl yiyorsunuz öyle şeyleri :D :D

   Sil
  2. Gayet rahat yiyorum ama sonra pişman oluyorum. Ama sonra yine yiyorum, sonra yine pişman oluyorum bende bilmiyorum. :)

   Sil
 5. harikasın canım bende 10 gündür çok dikkat ediyorum fast food tüketiyordum onu bıraktım bakalım neler olacak :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hayattaki en ufak bir değişiklik bile fark yaratmaya yetiyor :)

   Sil
 6. Çok tebrikler Burçak, harika bir şey yapmışsın! Ben de denemek istiyorum ama evde çocuklarla çok zor :) çok sevgiler!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim :) Çocuklarla zor fakat siz de en azından yapılan kekleri, tatlı yiyecekleri bal veya pekmezle tatlandırarak rafine şeker tüketiminizi azaltabilirsiniz :)

   Sil
 7. Ben de denemiştim. Bir kere başlayınca devamı kolaylıkla geliyor.. Ama bırakmamalıydım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Keşke bırakmasaydınız. Hiç bir şey için geç değil :)

   Sil
 8. Ben ilk yaptığım günler inanaılmaz baş ağrıları yaşadım ancak bugün tam bir aydır şekersiz yaşıyorum desem yeridir.Bana en büyük faydası sürekli yorgunluk halinden kurtulmam oldu diyebilirim ...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İnsan kendini arınmış ve de ferahlamış hissediyor. Üstelik gerçekten de belirli bir süre sonra canınız yemek istemiyor :)

   Sil