22 Mar 2018

SPOR İÇİN AYAKKABI SEÇİMİM
2 yıl önce spora ilk başladığımda, ilk işim tabii ki kendime ayakkabı almak oldu. Çok pahalı olmayan görünüş olarak güzel bir şey aradım durdum. Çalıştığımdan dolayı da gezip bakacak fırsatım olmadığından internet sitelerinden baktım hep. FLO mağazasının sitesinden Kinetix marka bu güzel ayakkabıları aldım. Mor rengi çok severim ben. Fiyatı da çok uygundu. Özür dilerim tam hatırlamıyorum fakat sanırım 90 lira civarındaydı. Ayakkabı geldiğinde o kadar hafifti ki inanamadım. Görünüşü de güzeldi. 36 numara tam ayağıma göreydi. Mutlu mesut salonun yolunu tuttum. Hafif ayakkabıların koşu esnasında yararı çok büyük. Tabii bir de tabanının topuk kısmından biraz daha yukarıda, sizi ileriye iten bir tarzda olması lazım. Bu ayakkabıların öyle bir özelliği yoktu. O zamanlar çok önemsemedim bu durumu, bilmiyordum da.
Fotoğraf Hepsiburada.com sitesinden alıntıdır.
Aradan 6 ay geçtikten sonra ayakkabının rengi solmaya başladı. Uç kısmındaki dikişler de atmaya başladı. Yırtılmadı fakat dikişler söküldü. Arada kinetix ayakkabısı alır günlük yaşantım da kullanırım fakat yoğun kullanımlar için uygun değillermiş bunu anladım. Aynı ayakkabının farklı bir rengini abim de almıştı hafifliğini sevip ve o hala güzel bir şekilde kullanıyor. Yani dediğim gibi günlük yaşantı için güzel ayakkabılar fakat yoğun kullanıma uygun değiller.


Kısa zamanda ayakkabı eskitince, yeni olarak biraz daha iyi fakat yine bütçe zorlamayacak bir ayakkabı almaya karar verdim. Çalıştığım için de yine internet sitelerine baktım. Hem fiyat karşılaştırması yapılıyor hem bir çok çeşit tek tuşla elinin altında oluyor, büyük konfor. Yine şekil olarak güzel, renkleri bu sefer canlı, fiyat olarak da daha iyi bir Nike ayakkabı buldum Morhipo sitesinde.

İndirimlerle birlikte 127,90 TL'ye denk gelmişti. Bir kaç gün içinde ulaştı bana.Yine çok hafif bir ayakkabıydı. Fakat bu sefer kalite daha iyi hissediliyordu. Ayakkabıyı giydiğimde tabanın vermiş olduğu rahatlık hissi ve bastığımda aldığı şekil ile beni performans bakımında daha yükseğe taşıyan bu ayakkabıları gerçekten çok sevmiştim. Fakat ayakkabının sadece bir şeyini sevemedim o da üst tarafının ayak üstümü biraz sıkmasıydı. İplerini ne kadar bollaştırsam da yine de rahat edemedim o yandan. 36 numara almıştım yine. Keşke 37 numara alsaymışım diye çok dövündüm.

Bu ayakkabıyı yaklaşık 8 ay giydim. Sonrasında ne mi oldu? ÇALINDI. Maalesef hayatımda ilk defa ayakkabım çalındı. Spor salonunda kilitli dolap var fakat çıkışta boşaltıp anahtarı teslim ediyoruz. Salonda temiz ayakkabı giymek gerektiğinden ayakkabıları çantada getiriyorum. Sanırım çantama koymayı unutmuşum çıkarken. Ertesi gün gidip baktığımda belki 2 haftadır orada duran 2 ayrı çift ayakkabı ve çanta duruyordu fakat benim poşetim orada boş bir şekildeydi. Yetkililere bildirdim fakat ne yapılabilir ki? Soyunma odası diye kamera da yok. Giden gitti.

Başladım mı ben yine ayakkabı bakmaya. Yeni ayakkabı alana kadar o eski Kinetixleri giyeyim dedim fakat yok arkadaş, konfor denen bir şey yokmuş, güzel bir ayakkabının arkasından giyince anladım.

Bu sefer internetten değil, gezip deneyerek almaya karar verdim. İç yapısına, ayak numarama daha uygun bir şey almak istedim. Ve bu sefer şekilci olmak yerine konfor ve doğru ayakkabı seçimi yapmak istedim.

Spor ayakkabıları pahalı olduğu için Outletlere baktım hep. Aslında aklımda Nike almak vardı. Nike şekil olarak ve tabii ki konfor olarak çok güzel ayakkabılar üretiyor fakat Adidas'ın yapı ve konforunu geçemez bence. Adidas'ın tek eksiği görünüm olarak Nike kadar güzel veya şekil diyelim ayakkabı üretmiyor. Adidas; hepsinde değil sanırım ama bazı ayakkabı modellerinin tabanını continental lastik firmasına yaptırıyor. Ayakkabının ayağı desteklemesi, alt tabanının yere güzel tutuş sağlaması, hafifliği, içinin nefes alması aradığım kriterlerdendi. Acity Outlette Ayakkabı dünyasında neyse ki bulabildim.
Biraz kaba gibi duruyor fakat kesinlikle giydiğimde verdiği enerji, görünümünü sollar. Umarım uzun soluklu bir birliktelik olur bu sefer. Cloudfoam serisinden. Adındaki gibi bulutların üzerindeymişcesine hareket ettirmekten yana bir köpük taban. Aslında bu aldığım bir koşu ayakkabısı. Ben fitness ayakkabısı almak istiyordum salon sporlarına daha uygun olur diye. Yine de pişman değilim :) Koşu bandının üzerindeyken beni ileriye doğru hamle yaptıran bir ayakkabı. Bilek kısmını da güzel destekliyor. Ayrıca deadlift yaparken ayakkabıların yeri tutuşu daha sağlam olduğundan hareketi daha doğru ve rahat yapabiliyorum.


Bu ayakkabının, nike ayakkabımdan eksik olan tek şeyi sanırım diğer ayakkabımın nefes alması daha iyiydi. Terletmiyor ama bir tık daha zayıf geldi benim deneyimimde.Spor için ayakkabılar hazır mı? Hazırsa bir an önce başlayalım :)

Sağlıkla kalın...

7 yorum:

 1. Baya zorlu bir süreç geçmiş :) Yeni ayakkabılarını güle güle kullan Burçak'cım. Ben spor için yavruların biraz daha büyümesini beklemek zorundayım! Sizlere kolaylıklar :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. En azından evde yapabileceğiniz hareketler var :)

   Sil
 2. ayakkabilar güzelmiş,güle güle kullanın efenim..🙂

  YanıtlaSil
 3. Süper :)
  Ben de beklerim bloguma, sevgiler! :)

  YanıtlaSil
 4. Ne büyük şanssızlık, ayakkabının çalışması, hem komik geldi, hemde bi garip. Bende yürüyüşe başlamayı düşünüyorum.Benim de iyi bir yürüyüş ayakkabısına ihtiyacım var. Sizin deneyimlerinizden faydalanıcam. Teşekkürler

  YanıtlaSil
 5. Gerçekten de spor yaparken spor ayakkabı seçimi çok önemli oluyor..Yeni ayakkabilarinizi güle güle kullanın:)

  YanıtlaSil